הצפון החדש

אזור הצפון החדש בתל-אביב מחולק בתוכו לכמה תתי-אזורים: שכונת יהודה המכבי – מילאנו עם פארק הירקון בצפון ורחוב פנקס בדרום; אזור ככר המדינה המצוי מרחוב פנקס בצפון ועד לארלוזורוב בדרום; ואזור איכילוב-נהרדעא- דובנוב המשתרע מארלוזורוב שבצפון ועד שאול המלך בדרום.
הצפון החדש הוא כינוי לחלקה של העיר תל-אביב המשתרע בין רחוב אבן גבירול ממערב, לדרך נמיר ממזרח, ובין נחל הירקון מצפון לשדרות שאול המלך מדרום. כינוי זה לאזור אינו רווח למרות שהוא השם הרשמי של הרובע והוא מכונה לרוב “הצפון הישן” בטעות.
הבנייה באזור זה החלה מ- 1948 ונמשכה באופן אינטנסיבי עד שנות ה-80 אז מצאי הקרקעות הפנויות בה כבר הפך דל. אופי הבנייה מגוון, וככלל רחובותיו רחבים באופן משמעותי ביחס לאלה של הצפון הישן. מרבית הבנייה היא בנייני מגורים בני 4-5 קומות, בדומה לאזוריה הוותיקים יותר של תל-אביב אך על מגרשים הגדולים בכ-50% מן המגרשים של הצפון הישן ולב תל-אביב. החל משנות ה-80 ובמידה ניכרת גם כיום, ניכרת בו בנייה משמעותית של מגדלי מגורים, וכן בתים צמודי קרקע במספר שכונות קטנות וברחובות מסוימים.

באזור זה נמצאים כמה מהאתרים הידועים בתל-אביב כגון המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), מוזיאון תל-אביב, המשכן לאומנויות הבימה, בתי המשפט, מגדלי אקירוב וכמובן ככר המדינה.
כיכר המדינה היא אחת הכיכרות הגדולות ביותר בתל אביב ובישראל בכלל. הכיכר תוכננה בידי הארכיטקט אוסקר נימאייר, בשיתוף האדריכלים הישראלים ישראל לוטן ואבא אלחנני שתכננו את מבני המגורים הקיימים. סביב הכיכר עובר רחוב עגול, רחוב ה’ באייר, שהוא צומת לשני רחובות מרכזיים: רחוב ויצמן העובר מצפון לדרום, ורחוב ז’בוטינסקי העובר ממערב למזרח. כן מתחברים לכיכר מספר רחובות קטנים נוספים. בתחילת שנות השבעים החלה פעילות בינוי נרחבת בצידו החיצוני של רחוב ה’ באייר, והוקמו בו בנייני יוקרה בעיצוב אחיד. חלק ניכר מפרסומה של הכיכר בא מחנויות יוקרה ומחנויות של מעצבים בינלאומיים הנמצאות במפלס הקרקע של בניינים אלה, שהפכו אותה לאחד האזורים היקרים ביותר בתל אביב. הכיכר עצמה אינה בנויה, אך קיימות תוכניות לבנות בה מגדלים אחדים שישמשו למגורים ולמסחר. אדמות כיכר המדינה, מפוצלות ל-54 חלקות, נרכשו בשנת 1942 מחברת “שיכון עממי” על ידי עשרים בעלי קרקע שונים. התוכנית המקורית הייתה להקים כיכר בתוך כיכר. כלומר, בהתייחס למצב המוכר כיום, היה אמור להיבנות מעגל בתים פנימי נוסף ובתוכו מעגל תנועה קטן יותר. אלא שהבנייה בחלק הפנימי של הכיכר לא התממשה מאז רכישתו לפני כשבעים שנה, למורת רוחם של בעלי הקרקע ולשביעות רצונם של רוב תושבי האזור.

כיכר המדינה